„Gdy brakuje tchu…”

DSC 7952

Happening edukacyjny na temat Nadciśnienia Płucnego

DSC_7487Spotykamy ich na ulicy. Zwykli przechodnie. Są wśród nas. Młoda kobieta, malarz, fotograf, modelka, gospodyni domowa, piłkarz… W pewnym momencie każda z tych osób wykonuje swoje codzienne zadania wolniej, z coraz większym trudem. W ich życie wkrada się zdrajca – choroba. Widzimy, że bohaterowie są spętani czerwonymi szarfami symbolizującymi zaciskające się tętnice płucne. Ruchy postaci są coraz bardziej mechaniczne, ograniczone, jakby kontrolowane. Dlaczego? Ich czynnościami zaczęła sterować choroba, która „zabiera dech w piersiach”. Mało znane, rzadko występujące, ale śmiertelnie groźne – nadciśnienie płucne.

DSC_7952DSC_7831 DSC_7637 DSC_7597 DSC_7524

28 lutego 2012 r. w centrum Warszawy (popularna „patelnia” przy wejściu do Metra Centrum) odbył się niecodzienny happening edukacyjny na temat Nadciśnienia Płucnego. Akcję zorganizowało Polskie Stowarzyszenie Osób z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciół z okazji Dnia Chorób Rzadkich.

Naszym celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na rzadką, ale ciężką w konsekwencjach chorobę jaką jest nadciśnienie płucne, a także szerzenie wiedzy o jej objawach i przebiegu. – mówi Piotr Manikowski, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Osób z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciół. – Biegnąc do pracy, szkoły, na zakupy czy inne zajęcia wielokrotnie brakuje nam tchu. Chorym na nadciśnienie płucne, (którego nie można mylić z często występującym nadciśnieniem tętniczym) tchu brakuje prawie przez cały czas. Czują się we własnym ciele jak w więzieniu – dramatycznie ograniczającym swobodę i możliwości.  Od wystąpienia choroby życie nabiera zupełnie innego tempa, a proste rutynowe czynności mogą stać się żmudną barierą do pokonywania.  „Gdy brakuje tchu…” – happeningiem pod tym tytułem, my, chorzy chcemy pokazać wpływ nadciśnienia płucnego na codzienne funkcjonowanie oraz uświadamiać o symptomach i potrzebie jak najszybszego diagnozowania choroby.

Aktorzy Teatru Puszka z niezwykłym zaangażowaniem wzięli udział w akcji uświadamiającej istnienie tak ciężkiej choroby jaką jest nadciśnienie płucne. Scenariusz spektaklu oparty był na symbolach (m.in. niebieskie usta z racji tego, że chorym sinieją usta), dramatycznej akcji i wieloznacznej muzyce.

Podczas akcji rozdawane były ulotki edukacyjne z najważniejszymi danymi o chorobie oraz niebieskie lizaki w kształcie ust, a przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Osób z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciół udzielali informacji wszystkim zainteresowanym widzom i mediom. Happening był jednym z elementów międzynarodowej kampanii przeprowadzanej w 14. krajach europejskich z okazji Dnia Chorób Rzadkich.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress